2018 Yılı Bal Fiyatları

2017 senesi sonbahar ve kış sezonun da geçen sıcak ve kurak hava nedeni ile ülkemiz iklimsel bir değişiklik içerisinde dir. Bu değişkenlik nedeni maalesef birçok bölgemiz de arıcılar ve arıcılık işletmelerinin verim kaybı yaşadığını bilmekteyiz.

Özellikle haziran ayının yağışlı geçmesi nedeni ile kestane balı üretim alanlarında verim düşüşü meydana gelmiştir. Bu ve buna benzer mevsimler etkiler nedeni ile mutlaka bal fiyatlarının değişkenlik göstereceği ön görülmektedir. Üretim alanları ve içeriği farklı olmakta birlikte ülkemizde birçok bal çeşidi bulunmaktadır. Bununla birlikte 2018 yılı bal fiyatları da değişkenlik gösterecektir.

2018 Yılı Petek Balı Fiyatları : Modern kovanlarda yapılan ve temel petek verilerek yapılan üretim şeklidir. Arı temel peteği kabartır ve içerisine bölgesinde bulunan floradaki bitki çeşitliliğine bağlı olarak bal ile doldurur. Petek balın ülkemizde hatırı sayılır bir tüketicisi bulunmaktadır. Ortalama fiyatı : 50 ile 100 tl arasıdadır.

2018 Süzme Balı Fiyatları : Yine modern kovanlarda yapılan üretimin bal süzme makineleri ile petek gözlerinden balın süzülmesi ve kavonozlara alınarak süzülmesi ile elde edilen baldır. Süzme bal muhafazası ve paketlenmesi v.b sebepler ile tercih edilebilir. Ortalama fiyatı : 50 ile 80 tl arasındadır.

2018 Karakovan Balı Fiyatları : Genellikle karakovan olarak tabir edilen , kütüklerin içinin oyulması ve arı kolonisinin yerleştirilmesi ile yapılan üretim şeklidir. Bu üretim türünde arıya temel petek verilmez ve besleme yapılmaz. Arı ihtiyacı olan tüm peteği kendisi örer. Dolayısı ile hem petek kalitesi hem de balın lezzeti ile büyük bir tüketici kitlesi tarafından tercih sebebidir. Ortalama fiyatı : 80 ile 200 tl arasındadır.

2018 Kestane Balı Fiyatları : Ülkemizde tıbbi ballar olarak bilinen en yaygın bal türüdür. Genellikle karadeniz ve marmara bölgesinde üretimi yapılmaktadır. Üretim alanının kısıtlılığı ve mevsimsel etkiler nedeni ile üretimi azdır. Ancak kestane balının faydaları nedeni ile çokça tercih edilir. 2018 yılında kestane balı üretimi azlığı nedeni ile Ortalama fiyatı : 130-200 tl arasında olacağı tahmin ediliyor.

Siz değerli arıcı dostlarımızın da 2018 bal fiyatlarının oluşmasına katkıda bulunmanızı dilemekteyiz. Böylece arıcıların üretimden doğan güçlerini kazanaca dönültürmek amacındayız. Kendi fiyatlarınızı aşağıda verilen şekilde yazarak bölgesel fiyatlamaya katkıda bulunmuş , tüketiciye ulaşma fırsatı da yakalamış olacaksınız.

Üretici Adı :
Balın Türü:
Üretim Yeri:
Telefon :
Balın Fiyatı :

şeklinde yorumlara balınız ve kendiniz hakkında bilgiler bırakırsanız , tüketicilerimize daha kolay ulaşabilir olacaksınız.

Tüketiciye NOT : Satın aldığınız bal , mutlaka üreticiden direkt olarak arıcıdan alınız. Böylece hem üreticinin üretim şeklini görme fırsatınız hem de ilk elden muhatap bulma şansına erişmiş olursunuz.

Hakkında arıcılık haber

Arıcılık Bilgi ve Haberlerini Derler ve Yayınlar