Kanola Poleni mi Gelicik Poleni mi Arılara Faydalı ?

Kanola Poleni ve Gelicik Poleni Karşılaştırılması

Kanola bitkisi Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar. Çiçeklerinin poleni arı gelişimi için çok önemlidir ve koloniler çok hızlı şekilde gelişir. Bunun nedeni poleninde saklıdır. Poleni ortalama bir polen kadar %24 oranında protein, %7 oranında yağ içermektedir. Yağının da en büyük özelliği Omega-3 bakımından zengin olmasıdır. Omega-3 arıların sağlığını koruduğu ve yavru atımını hızlandırdığı bilinmektedir. Omega-6 / omega-3 oranı 0.15’dir.

Kanola kültür bitkisidir ve çiçeklenme bitmeden yetiştiriciler zehirli ilaç kullanırlar. Bu yüzden arılar için tehlike oluştururlar.

Gelincik bitkisi Mayıs-Haziran aylarında açmaktadır. Polen verimi bakımından Gelincikler ilk sıralarda yer alırlar. Gelincik çiçeklerinin poleni %24 protein, %6 yağ içermektedir. Gelincik polenleri var olan polenlerin içinde en yüksek miktarda omega-3 yağ asidini bünyelerinde barındırır. Omega-6 / omega-3 oranı: 0,12’dir. İçeriğindeki omega-3 bakımından kanola poleninden az farkla da olsa daha kaliteli oluşu arılara yavruyu atımını hızlandıracaktır. Yabani bir bitki türüdür. Tarlalarda, meralarda önceden çok görülse de şu anda uygulanan yabani ot mücadeleri sebebiyle azalmıştır.

Her iki polen de arı gelişimi açısından birbirine denk kalitede polenlerdir.

Hakkında Arı Psikoloğu

İlginizi Çekebilir

Üçgül Poleni Faydaları

100 gram Üçgül Poleninin Besin Değeri; Protein ; 24 gram, Yağ; 2,5 gram Omega-3 ; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir