Kanola Poleninin Faydaları

Kanola (Kolza) Bitkisi Arılarda Neden Yavru Atımını Hızlandırır ?

Arıların polen tercihi içeriğindeki protein miktarına göre değil kolay ulaşma yani bolluk ve kovana yakınlık durumuna göre tercih ederler. Çevresinde pek çok polen kaynağı ile beslenen arılar tek fakat zengin protein içeriği olan polenle beslenen arılardan daha sağlıklı olduğu görülmüştür.

Yavru bakımında protein ve esansiyel amino asit içeriği önemli olsa da polenin lipid (yağ) miktarı ve yağ asitlerin içeriği de çok önemlidir.Besinlerdeki özellikle omega 3 ve omega 6 bakımından zengin olması arılarda yavru faaliyetlerini artırır. Bu konuyu geçmişte anlatmıştım. Hatta omega 6 / omega 3 oranın 1 olan 400ml mısır yağı ve 250ml keten tohumu yağı karışımı hazırlayıp kek için sonbahar gelişimi için keke %4 oranda katmanın sağlığını koruduğunu, ilkbaharda hızlı gelişim için %8 oranda katmanın iyi olacağını söylemiştim.

Kanola (Kolza) polenin protein içeriği %24’tür. Kolza polenindeki proteinden yararlanma yüzdesi %88-90’dır. Polenin %7 gibi diğer polenlere göre oldukça yüksek bir yağ oranına sahiptir ve bu yağın büyük kısmını omega 3 yağ asidi sınıfından olan linolenik yağ asidi oluşturmaktadır. Kalan kısmını doymuş yağ asitleri, Omega 6 ve çok az kısmını omega 9 oluşturmaktadır. (omega 9 arılar için gereksizdir.) Kanola (kolza) polenin çok iyi bir yavru attırmasının nedeni omega 3 bakımından çok zengin olmasından dolayıdır.

Kaynak; https://doi.org/10.1016/S0031-9422(00)81723-9

Hakkında Arı Psikoloğu

İlginizi Çekebilir

Üçgül Poleni Faydaları

100 gram Üçgül Poleninin Besin Değeri; Protein ; 24 gram, Yağ; 2,5 gram Omega-3 ; …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir