TAB’dan Trakyadaki Arı Ölümleri Hakkında Açıklama

Birçok gezginci arıcıdan ve Trakya bölgesi arıcılarının aylardır dert yandığı arı ölümleri konusu sonunda TAB’ın gündemine alındı. TAB başkanı bir mesaj yayınladı ve konu ile ilgili arıcıların yapması gerekenleri belirtti. TAB başkanı Ziya Şahin’nin açıklaması aşağıdadır.

Trakya bölgesi’nde (Edirne-Tekirdağ-Kırklareli) ayçiçeği ekili alanlarda yaşanan arı ölümleri 6 Temmuz tarihinde Edirne İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanımız tarafından Merkez Birliğimize iletilmiş olup aynı gün ve saatte Bakanlık Kontrol Genel Müdürlüğü’ne konu bildirilmiştir. Koruma Kontrol Daire Başkanı, bölgedeki Tarım İl/İlçe Müdürlükleri’ni harekete geçirerek aynı gün sahaya inilmiş ve numune toplanmaya başlanmıştır.

Bu çalışmaya bölgedeki il birliklerimiz de dahil olmuşlardır. 9 Temmuz tarihi itibariyle olayın laboratuvar sonuçlarını almak üzere Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü bölgede görevlendirilerek 4 gün süreyle mağdur olan, kayıp yaşayan arıcılarımızdan ve bölgedeki bitkilerden numuneler toplanarak bu hafta itibariyle laboratuvar incelemesine başlanmıştır. Kısa sürede sonuçlar ortaya çıkacaktır. Buradan alınan sonuçlara göre Merkez Birliğimiz ve İl Birliklerimiz çalışmalara dahil olacaklardır. Mağduriyet yaşayan arıcılarımız haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan, çeşitli nedenlerle zarar gören üreticileri kapsayan, kredi ertelemelerinden yararlanmak için bulunduğu İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunabilirler. Bu noktada; kredilerin ertelenmesi gibi günübirlik çözümler bizleri tatmin etmemektedir.

Bu durum gerek Ayçiçeği’nde, Pamuk’ta veya Mısır’da kullanılan “neonicotinoid” grubu pestisitlerin kronik etkilerinin ortaya çıkmasıdır. Sistemik etkili ilaçlardan olan ve tohum kaplama yoluyla kullanılan bu pestisitler 2013 itibariyle AB ülkelerinde yasaklanmıştır. Ülkemizde de yasaklanması konusunda Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği kiminle nasıl ve ne yapması hususunda gerekenleri bilmektedir. Bu konuda yapılan çalışmalarımız ve elimizde çeşitli bilgi, belgeler bulunmaktadır. Bu pestisitlerden kurtulmanın çabası içerisindeyiz. Çünkü sadece bugüne değil; arıcılar olarak bizden sonraki nesillerimize sağlıklı bir gelecek bırakmak bizlerin en büyük sorumluluğudur. Zarar gören arıcılarımıza geçmiş olsun diyerek saygılarımızı sunarız.

Ziya ŞAHİN

TAB Yönetim Kurulu Başkanı

Hakkında arıcılık haber

Arıcılık Bilgi ve Haberlerini Derler ve Yayınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir