TAB’dan Üretim Maaliyetleri Uyarısı

bal teneke maliyeti

TAB Başkanı Ziya Şahin‘in bal üretim maaliyetleri ile ilgili yaptığı açıklamada ; “Arıcının en temel derdi , bal fiyatları oldu. Maalesef ülkemizde sadece arıcıların değil , tüm tarımsal üreticilerin en temel derdi , ürünlerini değerinde satamamak , emeklerinin karşılığını alamamak ve kazandıkları ile geçinememek oldu.”

Yine maalesef geçtiğimiz yıllarda , market raflarına baktığınız zaman , üreticinin elinden 10 tl’ye alınan bir ürün , maşaallah 35-40 tl’ye satılıyor. Bu haksız bir kazanç resmen. Ama burada kabahatin çoğu arıcılarımızın , bizim. Diyoruz ki birlik olalım , birliklerimizle beraber hareket edelim. Balımıza ,  ürünümüze hakça bir fiyat belirleyelim. Bu fiyatta israr edelim. Biz TAB olarak buna hazırız . Bakın bir maaliyet hesabı yaptık.”

TAB’ın yaptığı maaliyet hesabından bal üretim süreçlerindeki tüm girdiler ve harcamalar belirlenmiş ve kalem kalem yayınlanmıştır. Bu hesaba göre bal fiyatı kg fiyatı 13-15 tl arasında değişiklik gösterirken , teneke bal fiyatı ise 425 tl olarak olarak yayınlanmıştır.

Aricilikgazetesi.com.tr’nin haberini ve devamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hakkında arıcılık haber

Arıcılık Bilgi ve Haberlerini Derler ve Yayınlar

1 Yorum

  1. Sayın başkanım
    Birlik olduk da kaç tane arıcımızın balını aldınız açıklanan fiyatların üzerinde kaç tane arıcının krediyi ödeyemediğinde yanında oldunuz da destek çıktınız
    Kaç tane ana arı ıslah projesinden hangi arıcımıza ana arı bağışladınız parasız bu tüccarların kucağına yıllarca itekleyen siz birlikler diğil mi artılarınız olduğu kadar eksileriniz de çok bu birliklerin bu tamamen benim fikir ve görüşüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir