Türk Arıcılığının Büyük Kayıbı , Nizamettin Kayral Vefat Etti

Ülkemiz arıcılığına büyük katkılar sunan , hem uygulamalı arıcılık çalışmaları hem de kitap ve dergi çalışmaları ile arıcıların bilgi ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile kitaplar yazan , dergilerlerde hem editör hem de yazar olarak görev yapan usta arıcı ve eğitimci Nizamettin Kayral’ın vefat ettiğini üzülerek belirtiyoruz.

Nizamettin Kayral 1923 yılında , Tokatta Doğmuştur. Kendisi 1943 yılında Halkalı Ziraat Okulundan mezun olarak , tarımsal çalışmalarına başlamıştır. Kayral öğretmenlik ile başladığı görev yaşamında , tarım bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının çeşitli kademelerinde yer alarak devam etmiştir. Kayral ayrıca arıcılık kitapları ile de ülkemiz arıcılığına destek sunmuştur. Kitapları arasında Fenni Arıcılık – 1953 , Fenni Arıcılığın Esasları – 1961 , Yeni Teknik Arıcılık – 1969 , Modern Arıcılıkta Arı Sütü ve Polen Üretim Metotları , Son Sistem Arıcılık – 1973 , Geliştirilmiş Yeni Teknik Arıcılık – 1975 , Yeni Teknik Arıcılığın – 1980 verilebilir.

Nizamettin Kayral arıcılık yaşamından vazgeçmemiş ve ömrü boyunca sektöre katkı sunma çabası içerisinde olmuştur. Son zamanlarında bile oğlu Güner Kayral ile birlikte arıcılıkgazetesi‘nde yazıları ile katkı sağlamıştır.

Kaybından dolayı Sayın Nizamettin Kayral’ın ailesi , sevenleri ve ülkemiz arıcılığının başısağ olsun. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Saygı ile anıyoruz.

 

Arıcılar.Net Ailesi

Hakkında arı terbiyecisi

İlginizi Çekebilir

Lyson Türkiye Açılışına Davetlisiniz

LYSON Firması olarak TÜRKİYE’de de hizmet vermeye başlamış bulunmaktayız. Hizmet ağımızı genişleterek siz değerli arıcılarımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir